środa, września 14, 2011

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska



Kuchnia włoska uważana jest za jedną z najbardziej znanych kuchni świata. Plasuje się tuż  obok francuskiej. Włochy uznawane za kolebkę kultury, mają wielowiekową tradycję, która oddziałuje bez wątpienia na kuchnię. Kojarzy się ona głównie z pizzą oraz spaghetti. To duże uproszczenie, nie jest bowiem jednolita. Kuchnia Półwyspu Apenińskiego ma jednak wspólny mianownik. To bez wątpienia warzywa. Zamiłowanie do nich odnaleźć można we wszystkich przepisach. Nie wyobrażamy sobie włoskich dań bez pomidorów, cebuli czy czosnku. Podobnie z przyprawami. Włoski kucharz nie obędzie się bez: bazylii, oregano, pieprzu, estragonu, tymianku czy rozmarynu. Oliwa z oliwek  i parmezan, to także dodatki, o których nie powinniśmy zapominać opowiadając  o włoskiej kuchni. Jest ona przede wszystkim bardzo prosta. Nie oznacza to jednak, że Włosi nie czynią z jedzenia sztuki. Wręcz odwrotnie. Polega jednak ona na łatwości przygotowania potrawy i doborze składników, a nie  na wyrafinowanych technikach jej przyrządzania.

Z włoskiej kuchni polecam spróbować Risotto z kurkami i capesante, Zapiekanego bakłażana, a na deser Czekoladowe trufle. Przepisy poniżej. Zapraszam do wspólnego gotowania.

Risotto z kurkami i capesante 

Składniki:

Ryż carnaroli (duże, podłużne ziarna) 500gr
Kurki 100gr
Capesante (małże św. Jakuba) 150gr
Pietruszka 0.5 pęczka
Cebula 50gr
Oliwa z oliwek 50gr
Wytrawne białe wino 100gr
Ser pecorino lub grana padano (do zagęszczenia)

Sposób przygotowania:

Ugotować risotto w tradycyjny sposób na wywarze z ryby. Przesmażamy na maśle pół główki drobno posiekanej cebuli. Następnie dodajemy białe wino. Po odparowaniu uzupełniamy bulionem i gotujemy  dalej na małym ogniu. Gdy ryż stanie się miękki dodajemy około 60 ml śmietanki 30% i odparowujemy. Na koniec dodajemy granę lub pecorino starte do zagęszczenia. W czasie mniej więcej ¾ gotowania należy dodać kurki i całość zagotować. Przed końcem dodajemy małże pokrojone w kostkę. Dodajemy je  bez różowej części, którą wykorzystujemy do dekoracji potrawy.

Trufle czekoladowe

Składniki:

Śmietanka 30% 300ml
Czekolada gorzka 200 gr
Masło 50gr
Rum 40ml
Owoce kandyzowane 50gr
Kakao 40gr

Sposób przygotowania:

Śmietankę należy zagotować. Następnie dodajemy wszystkie składniki oprócz kakao. Mieszamy do rozpuszczenia. Cała masę przekładamy do pojemnika wyłożonego folią spożywczą, w taki  sposób, żeby sięgała wysokości około  1,5cm. Mrozimy przez 3h. Po wyjęciu kroimy w kostkę 1,5cm i obtaczamy w kakao.

Zapiekany bakłażan - Bakłażan gratinati


Składniki :

Bakłażan 2szt
Bułka tarta 3łyżki
Pęczek Bazyli
Pęczek pietruszki 
Oliwa extra Vergin 70ml
Mięso mielone  cielęce 400gr
Sól, pieprz do smaku
Grana padano   80gr

Sposób przygotowania:

Myjemy bakłażany i kroimy na połowy, usuwamy nasiona. Następnie solimy i odwracamy na drugą stronę, żeby puściły sok. Myjemy pietruszkę i bazylię i delikatnie osuszamy. Obieramy czosnek i kroimy wraz z pietruszką i bazylią. Przekładamy posiekane zioła do miseczki, dodajemy bułkę tartą  oraz przesmażone mięso mielone , szczyptę soli, pieprzu i oliwę (tyle, żeby uzyskać miękką masę).  Faszerujemy bakłażany przygotowaną masą i posypujemy grana. Układamy na blaszce posmarowanej oliwą i pieczemy 20 minut  w 180.C. Zapiekankę można podawać ciepłą lub letnią.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz